Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Lednogórze

TEG w naszej szkole przebiegał pod hasłem Cele Zrównoważonego Rozwoju „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata”.
5 listopada rozpoczęliśmy przygotowania do TEG-u. Odbyło się szereg spotkań związanych
z organizacją przedsięwzięcia. Wspólnie wybraliśmy temat „ Warto wracać do korzeni”. Dlaczego taki? Bo w dzisiejszych czasach my ludzie odsuwamy się od siebie, wolimy porozumiewać się za pomocą komunikatorów niż ze sobą. Zamiast spędzać czas z rodzicami, czy dziadkami dzieci grają
w gry komputerowe. W naszej szkole propagujemy zachowania prospołeczne. W naszej placówce uczniowie nie używają telefonów a przerwy spędzają rozmawiając lub grając w piłkę. Orlik to ich ulubione miejsce, bo nasi uczniowie kochają sport. W świetlicy dzieci grają w gry planszowe lub
z chęcią słuchają bajek czytanych przez nauczycieli.
16 listopada została zamieszczona gazetka w holu szkoły. Hasło Tydzień Edukacji Globalnej jest naszym uczniom znany ale tym razem z zainteresowaniem patrzyły na zaszyfrowane plansze ukazujące co w życiu jest ważniejsze. Ponieważ w tym roku obchodzimy 25 rocznicę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce, w klasach 4-8 zostały zrealizowane tematy o prawach człowieka zarówno na godzinach wychowawczych, jak i wiedzy o społeczeństwie. Wnioski uczniów „tam moja wolność się kończy, gdy zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Wynikiem pracy były plakaty, które zostały rozwieszone w szkole.
W klasach młodszych i w zerówce realizowany był blok dotyczący życia na Antarktydzie. Głównym bohaterem był pingwin cesarski. Dzieci poznały jego naturalne środowisko i sposób życia. Na języku angielskim słuchali tekst w języku obcym, poznali części ciała i oglądały film o pingwinach. Uczniowie zauważyli, że pokrywa lodu się zmniejsza i już wiedzą, że jest to wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego zanieczyszczeniem środowiska.
26 listopada miało miejsce podsumowanie projektu, które połączyliśmy z akcją Samorządu Uczniowskiego Dniem Misia i Dnia Życzliwości. Dzieci otrzymały od Pani Dyrektor słodkie upominki . Tego dnia na korytarzu było widać uśmiechnięte buzie i słychać magiczne słowa „proszę, dziękuję, przepraszam”.
Choć Tydzień Edukacji Globalnej się skończył nie przestajemy działać, codziennie propagujemy zdrowy styl życia, ekologiczne i prospołeczne zachowania.
Bernadeta Wysocka-Czyżowicz
szkolny lider edukacji globalnej

Galeria: