I'M PROUD TO BE POLISH - list wysłany do Dubaju

I'M PROUD TO BE POLISH - inicjatywa "100 kartek na stulecie niepodległości"

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród nauczycieli języka angielskiego z całej Polski pojawił się inicjatywa "100 kartek na stulecie niepodległości). Zadanie polegało na wykonaniu kartek pocztowych. Z jednej strony miało być zapisane hasło 'i'm proud to be Polish' (jestem dumny, że jestem Polakiem), a z drugiej zamieszczone zdjęcie lub po prostu narysowany obrazek swojej okolicy.
W akcji koordynowanej przez nauczycieli języka angielskiego panią Ewę Krieger i pana Dawida Kuszaka wzięli udział wszyscy uczniowie z naszej szkoły. Młodszym dzieciom pomagali rodzice i jak sami później przyznali to była dla nich wielka lekcja patriotyzmu. Z dumą patrzyli na swoje pociechy, które wsłuchiwały się w historię naszej okolicy, miejsca gdzie narodziła się Polska.
Kartki zostały zaprezentowane na gazetce stojącej na szkolnym holu. Uczniowie z dumą prezentowali wyniki swojej pracy. Część z nich została wysłana do Polskiej Szkoły w Dubaju (już tam są i jutro będę prezentowane na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości). Resztę wyślemy za pośrednictwem Koła Nauczycieli Polskich i Polonijnych do szkół polonijnych znajdujących się poza granicami Polski.

Poniżej przedstawiamy list, który wysłaliśmy :
Lednogóra, 9.11.2018r
Szkoła Podstawowa Tysiąclecia
im. Mieszka I
Lednogóra
Pani Dyrektor
Polskiej Szkoły w Dubaju
Szanowna Pani Dyrektor,

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nauczyciele języka angielskiego z całej Polski zorganizowali akcję "100 kartek na stulecie niepodległości". Zadanie polegało na przygotowaniu kartek pocztowych. Z jednej strony miałby być zapisane hasło 'I'm proud to be Polish", z drugiej rysunek lub zdjęcie miejscowości, w której mieszka dziecko.
W mojej szkole uczniowie wraz z rodzicami z chęcią zaangażowali się w tę lekcję patriotyzmu. Do akcji przyłączyli się uczniowie ze wszystkich klas, od 1 do 8.
Na początku omawialiśmy temat, co to jest patriotyzm i co znaczy być patriotą. Mówiliśmy o wydarzeniach sprzed 100 lat, rozmawialiśmy na temat historii naszej ojczyzny. Ponieważ nasza szkoła położona jest w Lednickim Parku Krajobrazowym, gdzie znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów a najważniejszą częścią ekspozycji są pozostałości grodu pierwszych piastów, czujemy się w obowiązku szanować to miejsce i naszą polską historię.
I teraz najważniejsze pytanie. Skąd się wziął pomysł na wysłanie kartek do Dubaju? Gdy rozmawiałam z dziećmi z klasy trzeciej o idei kartek, przypomniało mi się, że Pola jest ich rówieśniczką. Zaczęłam o niej opowiadać, jaka jest, gdzie mieszka i że chodzi do dwóch szkół (angielskiej i polskiej), co zdziwiło bardzo moich uczniów. I tym momencie pojawił się ten spontaniczny pomysł żeby kartki, które dzieci przygotują wysłać do Dubaju. A że moja mama właśnie leciała do mojego brata i bratowej, dostała tę niecodzienną przesyłkę. Dzieci ucieszyły się bardzo, bo Pola to ich koleżanka.
Gdy piszę ten list, towarzysz mi wzruszenie bo wiem, że to co robię ma sens i cieszę się, że tę naszą cząstkę polskości mogliśmy wysłać do bliskiej mojemu sercu osoby, mojej bratanicy Poli.
Z poważaniem,
Ewa Krieger – nauczycielka języka angielskiego
w Szkole Podstawowej w Ledngórze

Galeria: